Bölgesel Zayıflama

    BÖLGESEL  ZAYIFLAMA VE ŞİŞMANLIK

Vücuda,tüketilenden fazla enerji (besin şeklinde)  girdiğinde vücut ağırlığı artar, alınan fazla enerji yağ şeklinde depo edilir, vücuda fazladan kısa aralıklarla  şekerli gıda girişi  varsa pankreasdan aşırı ünsilin salgılanır  ve insülin şekeri enerjiye çevirir. oluşan enerji kullanılamazsa fazlası insulin tarafından yağ  olarak depo edilir. bu sürekli hale gelirse  aşırı yağlanmaya (şişmanlığa) yol açar ve çoğunlukla insülin direnci de gelişir. Vücut harcanamayan her  9.3 kalori için 1 gram yağ depo eder.[nggallery id = 3]

Yapılan  son  araştırmalarda ,erişkinlerde şişmanlık gelişiminde yağ hücrelerinin büyüklüğündeki artışla birlikte sayılarında da artış olduğu anlaşılmıştır. Aşırı şişman bir kişi, normal bir kişiye göre dört  katı kadar fazla yağ hücre sayısına sahiptir. Ve bu yağ  hücreleri normal bir kişinin yağ hücresinde, fazladan taşıdığı suyun yanında 2 katı kadar daha fazla lipit (trigliserit) içerir.

DEPO YAĞLARIN ENERJİYE DÖNÜŞÜMÜ

Yağ  metobolizması  sağlıklı kişilerde düzenli fiziksel aktivitenin ve egzersizin kas kİtlesini artırdığı ve depo yağlarını  azalttığı  bilinmektedir.  Yağ metobolizması  bozuk çoğu şişmanlarda ise bu sonuc  sağlanamaz. Depo edilen  yağlar, trigliserit seklinde oluştuğundan  harcanması için önce parçalanıp monogliserite dönüşmesi gerekir.  Şişman kişilerin çoğunda derin hipoglisemi   (Kan şeker düşüklüğü) olduğundan sık sık şeker yemek zorunda kalırlar . Bu kişiler kan şeker düzeyini ayarlamak için, dışarıdan sürekli  şekerli gıda alarak enerji elde ederler. Bu nedenle  vücutta ,  yağdan enerji elde etme süreci  başlatılamaz . Ve bu sistem zaman içinde  tembelleşir.Depo yağlardaki trigliseritin parçalanıp , hücreye  taşınma  ve  enerjiye dönüşme sürecinde sıkıntı yaşanır.Şişman kişi bu anlamda diyet ve egzersiz yapsada  depo yağlarını kullanamaz. Yapılan diyet ve egzersizler yağ hücresinde ancak su kaybına yol açar  ve yağ hücreleri hacim olarak küçülür.  Çoğunlukla kilo kaybı istemediğimiz su kaybından kaynaklanır. Oysa olması   gereken depo yağlarının harcandıktan sonra oluşan yağ kitlesindeki azalmadır.

BESLENME ŞEKLİ  NASIL OLMALI

Beslenme şekli ve miktarı vücudun ihtiyaç duyduğu yapı taşlarını  tam olarak karşılamalıdır. Kastettiğimiz lazım olduğu kadar protein, yağ, mineral ve elektrolitler ile vitaminler yerine konmalıdır. Aç kalınarak zayıflanamayacağı bilinmelidir. Yeterli ve gerekli miktarları içeren  beslenmeyi düzenli aralıklarla ve sık olmayan öğünlerle yapmalıyız. Yani aralıklar günde  iki veya üç öğün olmalıdır.  Zayıflama tedavisine başlayan hastada  ara öğünler kaldırılmalı ve vücutta depo yağlardan şeker  oluşturma imkanı sağlanmalıdır.  Böylece yapılacak tedavi yardımıyla  depo yağların harcanarak azaltılması sağlanabilir.                    

BÖLGESEL  ZAYIFLAMADA TEDAVİ YÖNTEMLERİ NELER OLABİLİR

Beslenmede, enerji miktarında azalma sağlayan, şekersiz ve glisemik indeksi düşük bir gıda diyeti yanınında aktif bir yaşamla birlikte yeterli bir egzersiz programı uygulanmalı. Ayrıca bölgesel zayıflamayı sağlamada , Mezoterapi (Lipoterapi), karboksiterapi, ozonoterapi, elektroterapi ve akupunktur kombinasyonundan oluşan bir programı, tedaviye   ilave  etmenin  yararlı olduğu bilinmektedir.